Pokud je veøejná zakázka podle zákona è. 134/2016 Sb., o zadávání VZ zadávána v souladu s § 211 prostøednictvím elektronického nástroje, jakým zpùsobem by mìl smluvní zástupce zadavatele po ukonèení VZ zadavateli pøedávat zakázku - tisknout, na CD nebo pøes úschovnu? A co bychom jako smluvní zástupce zadavatele mìli archivovat u nás?
Zadavatel hodlá jako souèást nabídky požadovat pøedložení vzorkù. V ustanovení § 211 odstavec 3 zákona è. 134/2016 Sb., o zadávání veøejných zakázek je pro tyto úèely popsána výjimka z elektronické komunikace mezi zadavatelem a dodavatelem. Je tato výjimka vztažena na celé zadávací øízení èi jen na vlastní pøedložení vzorkù?
Dodavatel, s nímž byla uzavøena smlouva na veøejnou zakázku, oznaèil v nabídce svùj položkový rozpoèet za obchodní tajemství. Mùže zadavatel takový dokument uveøejnit na profilu zadavatele?
Dle § 41 odst. 6, písm. b) zákona è. 134/2016 Sb. zadavatel vrátí bez zbyteèného odkladu penìžní jistotu vèetnì úrokù zúètovaných penìžním ústavem, originál záruèní listiny nebo písemné prohlášení pojistitele poté, co úèastníku zadávacího øízení zanikne jeho úèast v zadávacím øízení pøed koncem zadávací lhùty. Je tím myšleno po Oznámení o výbìru dodavatele nebo až po podpisu smlouvy s vítìzným dodavatelem a vrací zadavatel všem úèastníkùm zadávacího øízení jistotu ve stejnou dobu, nebo nìkomu døíve?
Dle § 211 odst. 3 zákona è. 134/2016 Sb. musí písemná komunikace mezi zadavatelem a dodavatelem probíhat elektronicky. Je nìjaký odborný názor na to, jakým krokem povinná elektronická komunikace konèí? Patøí do této povinné elektronické komunikace i podpis smlouvy nebo se smlouva mùže podepisovat fyzicky?
Má zadavatel rozhodnout o výbìru dodavatele pøed žádostí o pøedložení originálù nebo úøednì ovìøených kopií dokladù o kvalifikaci (tomu nasvìdèuje zákonné znìní, když k takové výzvì opravòuje zadavatele jen vùèi vybranému dodavateli) nebo až po této žádosti, èemuž nasvìdèuje obsah oznámení o výbìru dodavatele, kde mají být pøíslušné doklady, resp. jejich výèet souèástí oznámení o výbìru?
Zadavatel zadává veøejnou zakázku na stavební práce ve zjednodušeném podlimitním øízení. K podání nabídky vyzval 6 dodavatelù a souèasnì uveøejnil celou zadávací dokumentaci na profilu zadavatele. V zadávacích podmínkách si vyhradil, že vysvìtlení èi zmìnu zadávacích podmínek bude uveøejòovat na profilu zadavatele. Jak má zadavatel postupovat v pøípadì vysvìtlení zadávací dokumentace èi doplnìní zadávacích podmínek.
Podle § 123 ZZVZ má být k oznámení o výbìru dodavatele pøiložena i zpráva o hodnocení nabídek, pokud probìhlo hodnocení nabídek a výsledek posouzení splnìní podmínek úèasti vybraného dodavatele. Toto ustanovení se však nevztahuje na veøejné zakázky zadávané ve zjednodušeném podlimitním øízení. Jaký má být obsah oznámení o výbìru dodavatele v tomto typu zadávacího øízení?
Veøejný zadavatel uveøejní na profilu zadavatele výši skuteènì uhrazené ceny za plnìní smlouvy, na kterou se vztahuje povinnost uveøejnìní podle § 219 odst. 1. Skuteènì uhrazenou cenu není zadavatel povinen uveøejnit, pokud není povinen uveøejnit smlouvu podle odst. 1. Takže skuteènì uhrazenou cenu zadavatel neuveøejòuje u smluv, které jsou uveøejnìny podle jiného právního pøedpisu. Je tento názor správný?
Dodavatel mùže v nabídce nahradit pøedložení dokladù èestným prohlášením. Až pøed uzavøením smlouvy si zadavatel od vybraného dodavatele vždy vyžádá pøedložení originálù nebo úøednì ovìøených kopií dokladù o kvalifikaci. Znamená to, že zadavatel posoudí kvalifikaci vybraného dodavatele pouze na základì èestného prohlášení? To by však znamenalo, že souèástí oznámení o výbìru dodavatele dle § 123 písm. b) ad. 1 a 2 bude uvedeno „èestné prohlášení“?
Rád bych se dotázal na tento nešvar v rozpoètech poskytovaných zadavateli veøejných zakázek. V rozpoètu je uvedena položka s jednoznaèným kódem, který je ovšem v zásadním rozporu s textovou èástí (popisem) položky. Zakázka je vysoutìžená a nyní dojde na to, co je závazné. Zadavatel zjevnì uvedl uchazeèe v omyl. Buï mìl kód „znehodnotit“ nebo mìl být popis v souladu s kódem. Zadavatelem poskytnutý rozpoèet se pøímo odkazuje na cenovou soustavu RTS
Jak lze vymezit standard napø. u podlahovin – tøeba u keramické dlažby, když ještì není vybrán typ dlažby a chtìli bychom v tìchto položkách sjednotit cenovì firmy v tendru. U neveøejného tendru a vlastních investic to dìlám tak, že napíšu položku „Dodávka dlažby“ a pod ni napø. uvedu…Položku oceòte èástkou 450,-Kè. Tím mám zajištìno, že se mi firmy v podlahovinách, obkladech…“nerozvezou“ cenovì, mám je v tomto sjednocené. Firmy to také uvítají, protože jinak by nad podobnými položkami s velkými výmìrami bylo velké taktizování a dlouhé úvahy. Jak to udìlat v našem pøípadì pro veøejnou soutìž (IROP)?
Mohu mít v samostatné položce v rámci stavebního objektu napø. „Výrobní dokumentaci pro ocelové schodištì“? Nepøesune se mi to potom v nákladech do Projektu? Mùže to být ve stavbì? (Nenastane nesoulad v hlavních a vedlejších aktivitách?)
Jak mnoho R-položek (položek vlastních) lze v rozpoètu mít? Je mi jasné, že na co existuje položka RTS, mìlo by se zadávat v cenové soustavì. Ale mohu mít jako vlastní položku i takovou položku (napø. skladbu podlahy), která by se prakticky dala rozpoložkovat z vìtší èásti položkami cenové soustavy a z èásti vlastními, ale nebylo by to tak pøehledné? Tím myslím, zda mohu vlastní položky použít i ve vìtším množství, když je øádnì popíšu?
Lze použít v položce HZS? Staèí k tomu prostì popsat, že jsou to napø. zednické výpomoci pro EL?
VRN a ON – když mám výkaz výmìr zpracovaný klasicky na objekty, musím mít VRN+ON samostatným rozpoètem (soupisem prací) pro celou stavbu? (Rozpoèty k žádosti zpracoval rozpoètáø od projektanta tak, že u stavebních rozpoètù VRN + ON vùbec neuvádìl, profese - nìkteré mìli VRN+ON na konci rozpoètu jako souèást výkazu výmìr, Elektro mìlo samostatný rozpoèet na VRN + ON). Potøebuji upøesnit, co je a není možné. Máme tedy pro tendr zrušit VRN a ON u profesí a vytvoøit samostatný soupis prací v samostatném rozpoètu pro celou stavbu?
A je to takto nutné, nebo lze, jako døíve, se v soupisu prací a dodávek VRN a ON nezabývat a mít za to, že k daným položkám rozpoètu ocení VRN a ON firmy podle svých zvyklostí, tøeba každá jinak (požadavkem je pøece kompletní stavba). Jedna firma tøeba chce úètovat koordinaci, nebo mimostaveništní dopravu, jiná ji zakalkuluje do cen…. Tím, že bych vytvoøila samostatný soupis prací, kde musím vše popsat, se pouštím na tenký led a musím vyjmenovat všechny VRN a ON, a to i takové, které tøeba firma nechtìla úètovat (tøeba ta koordinace) a mìla je zohlednìny jiným zpùsobem v cenì. V jedné z profesí mìli v Ostatních nákladech jako poslední položku i „Ostatní pomocné náklady, práce a dodávky, služby a výkony výše neuvedené“ s dovìtkem „Finanèní rezerva požadovaná objednatelem jako souèást smluvní ceny“. Lze to takto mít? Mám za to, že rezerva nemùže být v rozpoètu. Nelze z VRN a ON prostì vyklouznout poznámkou v zadání, že do cen jsou zapoèteny veškeré náklady, nutné k provedení díla atd.? Abych se pøiznala, moc mi ten zpùsob samostatných VRN a ON nesedí, zdála se mi lepší ta varianta, kdy se dávaly VRN do krycího listu podle zvyklostí firmy.
Obracím se na vás se žádostí o odbornou radu. V soutìži o veøejnou zakázku ještì podle zákona è. 137/2006 Sb. byly podány nabídky. Hodnotícím kritériem pro zadání veøejné zakázky byla stanovena nejnižší nabídková cena. Pøi posuzování nabídek bylo zjištìno, že firma s nejnižší cenou nabídla èást dodávek a prací (dodávka a montáž ocelových nosníkù) za cenu, která tvoøí cca 10% ceny nabídek ostatních firem, pøièemž z celkové ceny šlo o cca 5%.
Firma byla vyzvána ke zdùvodnìní tìchto mimoøádnì nízkých cen. Pøedložená kalkulace obsahovala ceny nereálné, jak dodávek (za výrobu a montáž ocelové konstrukcí 6 Kè/kg), tak mzdové náklady (u konstrukce o hmotnosti 500 kg uvedeny mzdové náklady 93 Kè). Je možné (nebo vhodné) firmu vylouèit, když celková cena je pouze o nìkolik tisíc korun nižší, než u dalších dodavatelù, kteøí pøedložili nabídku?
Jak postupovat, pokud byla zjištìna chyba v souètu položkových rozpoètù již v ukonèeném zadávacím øízení, kde byla již uzavøená smlouva. Uchazeè byl v rámci øízení jediný, kdo podal nabídku. Tato chyba nebyla v rámci posuzování nabídek odhalena, až následnì, v prùbìhu plnìní zakázky. Uchazeè mìl uvést cenu vyšší, bohužel nìkteré položky nebyly zapoèteny do celkového souètu vzhledem k chybnì nastavenému vzorci v položkovém souboru.
Nový zákon již neobsahuje žádná procesní pravidla pro ustanovení komisí pro otevírání obálek s nabídkami ani pro posouzení a hodnocení nabídek. Zadavatel by pøesto rád obì komise ustanovil. Jak má zadavatel postupovat?
Zadavatel požádal podle § 122 zákona è. 134/2016 Sb., o zadávání veøejných zakázek vybraného dodavatele o pøedložení originálù nebo úøednì ovìøených kopií dokladù o jeho kvalifikaci. Dodavatel pøedložil zadavateli doklady, které jsou odlišné od kopií dokladù, které byly zèásti v nabídce vybraného dodavatele. Má zadavatel trvat na stejných dokladech, jaké byly v nabídce dodavatele, nebo mùže pøijmout i doklady jiné?
V zákonì è. 134/2016 Sb., o zadávání veøejných zakázek, je novì obsažena v § 6 zásada pøimìøenosti. Jak má zadavatel postupovat, aby tuto zásadu neporušil? Názor na to, co je a co není pøimìøené, je velmi subjektivní.
Máme zadanou veøejnou zakázku za úèinnosti pøedchozí právní úpravy. Smlouva byla uzavøena se soutìžní cenou 16.357.520,- Kè bez DPH. Nyní se na stavbì vyskytly dodateèné stavební práce spoèívající v provedení jiné trasy kanalizaèní pøípojky, než bylo pùvodnì projektem pøedpokládáno (v místì navržené trasy bylo zjištìno jiné podzemní vedení). Cena nové kanalizaèní pøípojky èiní dle pøedbìžného návrhu dodavatele 710.600,- Kè bez DPH a v dùsledku této zmìny se nebudou provádìt pùvodnì plánované stavební práce (pùvodní trasa pøípojky) v hodnotì 565.350,- Kè bez DPH. Jak má zadavatel v tomto pøípadì postupovat?
© 2017, RTS, a.s. | Lazaretní 13 | Brno | 615 00
Obsah tohoto webu mùžete stahovat k využití pouze pro své osobní nekomerèní potøeby. Není dovoleno tento obsah pozmìòovat nebo dále reprodukovat.
Web ani žádná jeho èást nesmìjí být kopírovány, uchovávány v rešeršním systému nebo pøenášeny jakýmkoli zpùsobem vèetnì elektronického, mechanického, fotografického èi jiného záznamu, ani zveøejnìny bez pøedchozí dohody a písemného svolení provozovatele.